Dlaczego okna drewniane - wady i zalety

Jeśli chodzi o wybór okien, to najczęściej rozgrywa się on pomiędzy modelami drewnianymi a plastikowym. Dla fanów naturalnych materiałów, ponadczasowej elegancji i klasy drewnianych ram przygotowaliśmy zestawienie wad i zalet tego produktu.

Okna drewniane - wady i zalety

Jeżeli wahasz się, czy okna drewniane to dobry pomysł do twojego domu lub mieszkania, to zapoznaj się z naszą listą mocnych i słabych stron takich ram okiennych.

Zalety okien drewnianych

Estetyczny wygląd - okna drewniane, pomijając ich inne zalety, są po prostu ładne i stanowią ozdobę każdego wnętrza. Naturalny kolor drewna dobrze komponuje się z nieograniczoną liczbą wariantów kolorystycznych oraz stylów aranżacyjnych.

Duża sztywność - ramy wykonane z drewna są sztywne i bardzo wytrzymałe. To sprawia, że można je produkować w dużo większym formacie niż ramy z PCV. Ponadto za sprawą wysokiego poziomu sztywności okna dobrze i skutecznie chronią przed zimnem oraz hałasem.

Trwałość - eksperci szacują, że odpowiednio pielęgnowane, konserwowane i impregnowane drewniane ramy mogą przetrwać nawet 50 lat.

Funkcjonalność - wszystkie okna drewniane mogą zostać wyposażone w dodatkowe funkcje, na przykład antywłamaniową. W drewnianych ramach mogą znajdować się zarówno szyby standardowej grubości, jak i inne: o podwyższonej izolacji akustycznej, energooszczędne, przeciwsłoneczne, refleksyjne (lustrzane) lub inne.

Dekoracyjność - okna drewniane można stylizować na zabytkowe, dodać dodatkowe dekoracje - szprosy lub inne, ozdobne elementy. Istnieje również możliwość odrestaurowania starych ram.

Plastyczność - poza walorami estetycznymi, drewno odznacza się również dużą plastycznością. Można je przemalować, rzeźbić lub polakierować.

Wady okien drewnianych

Cena - okna drewniane nie są na każdą kieszeń. Modele z naturalnych materiałów są droższe niż te z PCV. Naturalny materiał nie jest tak odporny na wilgoć i wahania temperatur jak tworzywo sztuczne typu PCV. Dlatego drewniane ramy wymagają dodatkowych zabezpieczeń i konserwacji, a to podwyższa cenę za finalny produkt.

Dlaczego wybrać okna drewniane?

Kilkanaście lat temu przyszła moda na okna PCV. Zaczęły być ono masowo montowane w prawie każdym polskim domu. Obecnie dominujące tendencje to naturalność oraz ekologiczne rozwiązania. Drewno to materiał, który jest na tyle uniwersalny i ponadczasowy, że przetrwa próbę czasu i chwilowe mody. Drewniane okna są funkcjonalne, estetyczne, dobrze izolują i chronią przed zimnem i hałasem. Mogą zostać wykonane w wielu różnych kształtach, formatach, ze zdobieniami, szybami antywłamaniowymi czy akustycznymi. Okna drewniane to wybór na lata.