Ile kosztują okna drewniane? Od czego zależy ich cena?

Zastanawiasz się, od czego zależy cena okien drewnianych? Przeczytaj, co składa się na koszt finalnego produktu.

Ile kosztują okna drewniane?

Cena okien drewnianych może być bardzo wysoka - wyższa niż ram wykonanych z PCV - jednak biorąc pod uwagę ich trwałość, szacowaną nawet na 50 lat, jest to inwestycja warta swojej ceny. Co składa się na cenę okien drewnianych? Co wpływa na jej wysokość? Przede wszystkim:

  • Gatunek drewna - do produkcji ram okiennych wybiera się gatunki, takie jak sosna, dąb, meranti czy modrzew. Każdy rodzaj drewna jest inaczej wyceniany - dąb to najbardziej ekskluzywna propozycja, ale już sosna jest bardziej przystępna cenowo.
  • Normy i klasy - drewno dzieli się między innymi na klasy wytrzymałości, klasy użytkowania konstrukcji, wilgotność drewna i inne klasyfikacje. Modele produkowane przez OknoStol są robione z drewna pierwszej klasy.
  • Kolor - zarówno w przypadku okien drewnianych, jak i PCV warianty kolorystyczne lub zmiany barwy ramy podwyższają cenę nawet o 20%. Zmiana koloru może być jednostronna (np. tylko strona wewnętrzna) lub dwustronna.
  • Szyby - specjalistyczne pakiety szybowe, na przykład antywłamaniowe lub o podwyższonej izolacji akustycznej, kosztują więcej niż szyby standardowe.
  • Dekoracje - możliwość dodania do ram dekoracyjnych elementów: wewnątrzszybowych, konstrukcyjnych, szprosów wiedeńskich i innych również podwyższa cenę okna.
  • Wielkość - im większa rama okienna, tym wyższa cena. WIększe zużycie materiału generuje dodatkowe koszty, które ponosi kupujący.
  • Na zamówienie - wszystkie produkty niestandardowe i robione na indywidualne zamówienie mają wyższą ceną niż masowo robiony produkt w standardowych wymiarach.