Jakie okna drewniane wybrać?

Na rynku stolarki okiennej jest ogromny wybór modeli. Jakie wziąć pod uwagę parametry podczas zakupy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Jakie okna drewniane wybrać? 4 główne kryteria

  1. Kształt i wielkość - poza standardowymi ramami okiennymi w typowych formatach, producenci stolarki okiennej oferują możliwość stworzenia projektu na indywidualne zamówienie. Okno może być o niestandardowej wielkości lub w oryginalnym kształcie (okrągłym, trójkątnym, skośnym).
  2. Grubość ramy - najpopularniejsze, dostępne obecnie na rynku modele to o następującej grubości ramy: okna drewniane 68 mm oraz okna drewniane 78 mm. Im grubsza rama, tym lepsza i skuteczniejsza izolacja termiczna i akustyczna. Inna, popularna wersja to okna energooszczędne. Montaż takich okien może zmniejszyć ubytki ciepła o 30-40%, dlatego warto zainwestować w taki model.
  3. Rodzaj szyby - mogą być standardowej grubości, o podwyższonej izolacji cieplnej, akustycznej, antywłamaniowe, ozdobne lub inne. Przestrzeń pomiędzy pakietem szybowym jest wypełniona gazem (np. argonem lub kryptonem), co nadaje oknom dodatkowej szczelności i izolacyjności.
  4. Parametry techniczne - w przypadku okien każdego typu najważniejszym parametrem technicznym jest współczynnik przenikania ciepła. Im niższa jest ta wartość, tym lepszą i skuteczniejszą ochronę stanowią ramy okienne. Standardowo w nowoczesnych oknach jest to wartość na poziomie około 1,0W/m2K, w przypadku okien energooszczędnych 0.5 W/m2K lub 0.4W/m2K. Drugim, istotnym czynnikiem jest poziom izolacji akustycznej. Okna drewniane mogą zapewnić ochronę przed hałasem na poziomie do 40 decybeli.

Rodzaje okien drewnianych

Najpopularniejsze rodzaje okien drewnianych to: