Nietypowe okna drewniane - okrągłe, trójkątne, trapezowe

Okna drewniane w nietypowym kształcie - okrągłym, trójkątnym, trapezowym - są coraz chętniej wybierane do domów i mieszkań. Skąd się bierze ich rosnąca popularność oraz w jaki sposób urządzić wnętrze z niestandardowymi ramami? Podpowiadamy.

Nietypowe okna drewniane - 3 popularne rodzaje

Okrągłe okna drewniane

Okrągłe okna - drewniane lub z PCV - kojarzyć się mogą z dwoma nurtami. Pierwszy, popularny w Polsce, to styl góralski. W wielu drewnianych domkach lub obiektach agroturystycznych znajdują się okna w takim kształcie. Drugi nurt to marynistyczny. Okrągłe okna drewniane przypominają swoim kształtem okna okrętowe lub modele z łodzi podwodnej czy latarni morskiej. Dom lub mieszkanie urządzone w kolorach białym, niebieskim i morskim, z wzorami, takimi jak paski, kotwice, fale to idealne tło dla okien w okrągłym kształcie.

Trapezowe okna drewniane

Trapezowe okna drewniane nie są ściśle związane czy kojarzone z konkretnym nurtem aranżacyjnym. Taki model można wybrać do dowolnie urządzonego domu lub mieszkania. Najczęściej ramę w takim kształcie montuje się na poddaszu. Jeżeli posiadasz użytkowe poddasze lub chcesz zmienić strych na taki rodzaj pomieszczenia, to drewniane okna trapezowe sprawdzą się wówczas idealnie. Druga sytuacja, kiedy taka rama jest często montowana, to okna w dużym, niestandardowym wymiarze na całą lub prawie całą ścianę (najczęściej na parterze domu jednorodzinnego).

Trójkątne okna drewniane

Okna drewniane trójkątne to propozycja - podobnie jak trapezowe - nie kojarząca się z żadnym, konkretnym stylem w budownictwie lub aranżacji wnętrz. Ramy w takim kształcie montowane są najczęściej na poddaszu. Zazwyczaj występują samodzielnie - jako jedyne okno na poddaszu lub w zestawie: 2 okna trójkątne oraz jedno okno kwadratowe.