Okna drewniane czy plastikowe - które będą lepsze?

Jesteś na etapie budowy domu, urządzania mieszkania lub generalnego remontu i stoisz przed wyborem: okna drewniane czy plastikowe? Przeczytaj nasze porównanie obu rodzajów ram okiennych, a potem podejmij dobre decyzje zakupowe.

Okna plastikowe czy drewniane - porównanie

Wygląd - kwestie estetyczne i gust to sprawa osobista i subiektywna, niemniej jednak więcej zwolenników mają okna drewniane. Naturalne materiały, a do takich właśnie zalicza się drewno, to uniwersalna, ponadczasowa i stylowa propozycja, która odnajdzie się w każdym rodzaju wnętrza. Okna plastikowe nie odnajdą się w każdej aranżacji - lepiej nie wybierać ich do stylu prowansalskiego, wiejskiego czy skandynawskiego.

Warianty - w przypadku okien drewnianych dostępne są przeróżne kształty i wielkości: skośne, okrągłe, trójkątne i wiele innych. Okna plastikowe pod tym względem posiadają większe ograniczenia. Wynikają one m.in. z tego, że profile z PVC wymagają wewnętrznego wzmocnienia.

Jak wygląda oferta produktowa modeli ze zdobieniami typu szprosy lub inne elementy dekoracyjne? Dostępne są zarówno okna drewniane, jak i plastikowe, jednak okno z ozdobną kratką znacznie lepiej wygląda w wariancie drewnianym. Podobnie jak okna zabytkowe lub stylizowane na stare - producenci oferują zarówno drewniany wariant, jak i PCV, ale bliższa pierwowzorowi będzie wersja z naturalnego materiału. Jeśli chodzi o okna dachowe, inaczej nazywane oknami połaciowymi, to na rynku dostępne są w obu wariantach, o podobnych właściwościach i parametrach.

Trwałość - teoretycznie przewagę mają okna plastikowe. Drewno wymaga dodatkowych zabiegów w postaci impregnacji, co przedłuża jego trwałość i nadaje materiałowi odporność na wilgoć i wahania temperatur. Nowoczesne modele okien - zarówno plastikowych, jak i drewnianych - charakteryzują się wysoką trwałością i służą długie lata. Trwałość okien drewnianych producenci ram przedłużają za pomocą aluminiowej nakładki.

Cena - drewniane są droższe, jest to bezdyskusyjne. Jednak w przypadku wyboru niestandardowych okien PCV - o nietypowej wielkości, robionych na wymiar, z szybą antywłamaniową lub innymi dodatkami - cena może być bardziej zbliżona do modeli z drewna

Pielęgnacja - zarówno okna plastikowe, jak i drewniane wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Czyszczenie ram oraz szyb powinno znaleźć się na liście domowych obowiązków, o których należy pamiętać i wykonywać je minimum 2 razy do roku - najlepiej przed oraz po sezonie grzewczym. Żeby trwale nie uszkodzić lub nie porysować ram okiennych rekomendujemy używanie środków przeznaczonych do powierzchni plastikowych lub drewnianych i mycie ich delikatną gąbką lub szmatką.

Konserwacja - zarówno okna drewniane, jak i plastikowe wymagają regularnych prac konserwacyjnych. Wszystkie ruchome elementy okna, takie jak zawiasy oraz uszczelki i okucia należy zabezpieczać odpowiednimi środkami. Dzięki temu ramy będą długo działać bez zarzutu i zapobiegnie to ewentualnym usterkom.

Odpowiedź na pytanie: “okna plastikowe czy drewniane” uzależniona jest przede wszystkim od budżetu, a także osobistych preferencji oraz stylu, w jakim zostało zaaranżowane pomieszczenie.