Okna drewniane skrzynkowe - do jakich budynków pasują?

Okna drewniane skrzynkowe to charakterystyczny rodzaj ram okiennych, wpisujący się w styl retro. Pochodzenie takich ram datuje się na pierwszą połowę XIX wieku. Obecnie producenci okien chętnie odtwarzają oryginalny styl retro tamtych czasów i proponują wierne repliki drewnianych okien skrzynkowych, dodatkowo wyposażonych w najnowocześniejsze technologie.

Okna drewniane skrzynkowe - budowa i zastosowanie

Tradycyjne, XIX- wieczne okno skrzynkowe było zbudowane z ościeżnicy i krosna, a do tego mocowane były podwójne skrzydła okienne. Pierwotnie wszystkie modele skrzynkowe były otwierane wyłącznie do wewnątrz. Późniejsze wariacje na temat okien skrzynkowych - takie jak półskrzynkowe i inne - były bardziej rozwinięte pod kątem użyteczności oraz funkcjonalności i zostały wyposażone na przykład w możliwość otwierania zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Nazwa okna pochodzi od drewnianej ramy-skrzynki, której zawartością były 2 skrzydła okna: zewnętrzne i wewnętrzne. Popularne warianty okien skrzynkowych to modele półskrzynkowe oraz ramy dwuskrzydłowe.

Okna drewniane skrzynkowe - gdzie będą pasować?

Specyfiką okien drewnianych skrzynkowych jest fakt, że wyglądają stylowo i ekskluzywnie. Taki rodzaj ram najczęściej spotyka się w pięknych, starych budynkach lub obiektach imitujących architekturę dawnych czasów.

Współczesne okna drewniane dwuskrzydłowe od wiodących producentów to funkcjonalne 2 w 1 - połączenie estetyki dawnych lat z nowoczesnymi technologiami: najwyższą możliwą izolacją akustyczną oraz termiczną. Nie tylko w obiektach zabytkowych lub stylizowanych mogą zostać zamontowane okna skrzynkowe drewniane. Również domy i mieszkania urządzone w stylu retro, wiejskim, romantycznym, prowansalskim czy skandynawskim będą odpowiednim do tego miejscem.