Okna drewniane tradycyjne, nowoczesne czy retro?

Na rynku ram okiennych dostępne są przeróżne modele i stylistyki. Okna drewniane retro będą pasować do innego rodzaju budownictwa niż nowoczesne okna drewniane. Jak wybrać idealne ramy do swojego domu lub mieszkania? Podpowiadamy.

Okna drewniane retro - do jakiego stylu?

Okna drewniane retro, nazywane również oknami drewnianymi starego typu, to propozycja do określonego i mocno sprecyzowanego stylu architektonicznego. Z jednej strony są to budynki stare lub o statusie zabytków (na przykład stare dworki w trakcie renowacji), a z drugiej współczesne obiekty stylizowane na stare lata. Co istotne, obiekty posiadające status zabytkowych i pod opieką konserwatora zabytków, w trakcie renowacji powinny być idealnie odtworzone, w najmniejszym detalu - łącznie z użytymi materiałami, farbami, lakierami, kształtami i kolorami.

Okna zabytkowe, nazywane wymiennie również oknami drewnianymi retro, to modele, które łączą w sobie oryginalny, elegancki wygląd dawnych lat z nowoczesnymi technologiami. Producenci okien drewnianych starego typu wiernie odwzorowują kształty ram, jakie wówczas produkowano, nie pomijając wszelkich innowacyjnych rozwiązań.

Nowoczesne okna drewniane - gdzie będą pasować?

Nowoczesne okna drewniane będą pasować w zasadzie do każdego stylu aranżacyjnego i w budownictwie. Siłą nowoczesnych ram jest ich uniwersalność z jednej strony, a z drugiej najwyższe możliwe parametry techniczne, takie jak doskonała izolacja akustyczna i cieplna. Najpopularniejsze modele nowoczesnych okien drewnianych to okna energooszczędne 92 mm oraz okna drewniano-aluminiowe.

Okna drewniane tradycyjne

Tradycyjne okna drewniane - takie jak okna drewniane 68 mm lub okna drewniane 78 mm - to - podobnie jak nowoczesne ramy - uniwersalna propozycja do różnych stylów architektonicznych i aranżacyjnych. Okna drewniane tradycyjne odnajdą się w domu lub mieszkaniu urządzonym w stylu klasycznym, wiejskim, prowansalskim, romantycznym, angielskim i wielu innych.