Okna drewniane - współczynnik przenikania ciepła w oknach zwykłych i energooszczędnych

Norma wartości współczynnika przenikania ciepła zmieniała się na przestrzeni lat. Producenci ram okiennych idąc z duchem czasu dopasowują swoje produkty do wymagań ustalonych w przepisach i rozporządzeniach. Jaki współczynnik przenikania ciepła mają okna drewniane w wariancie zwykłym, a jaki w energooszczędnym?

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Zacznijmy od definicji: współczynnik przenikania ciepła to ilość energii, która przenika przez przegrody termiczne (okna, drzwi, dach itp.) w odniesieniu do powierzchni przegrody i różnicy temperatur z obu jej stron. Co to oznacza w praktyce dla użytkownika okien? Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym mniejsze są straty ciepła, a w konsekwencji niższe rachunki za ogrzewanie w okresie zimowym.

Okna drewniane a współczynnik przenikania ciepła

Normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła zmieniały się na przestrzeni lat, od początku 2017 roku wynoszą one maksymalnie 1,1 W/m2K dla wszystkich okien (z wyjątkiem połaciowych), drzwi balkonowych i nieotwieralnych powierzchni przezroczystych oraz 1,3 W/m2K dla okien połaciowych. Co ciekawe w planach są kolejne zmiany - już od 2021 roku ten współczynnik będzie mógł mieć maksymalną wartość 0,9 W/m2K lub 1,1 W/m2K dla okien połaciowych.

Jest to ważny parametr, którym należy się kierować, wybierając okna do swojego domu. W przypadku okien drewnianych współczynnik przenikania ciepła może być inny dla różnego profilu ramy i ich specyficznych właściwości (na przykład energooszczędności). Obecnie na rynku najlepszym i najskuteczniejszym produktem są okna energooszczędne.

Okna energooszczędne czy standardowe?

W naszej ofercie znajdują się zarówno klasyczne modele okien, jak i okna energooszczędne. Do pierwszej grupy zaliczają się standardowe, drewniane ramy o profilu 68 mm lub 78 mm, do drugiej modele o profilu 92 mm.

W przypadku modelu o profilu 68 mm współczynnik przenikania ciepła (Uw) wynosi 1,3 W/m2K a dla modelu 78 mm ten parametr wynosi 1,1 W/m2K. Okna energooszczędne - czyli te z ramą o grubości 92 mm - mają współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=0,79 W/m2K.

Wybierając okna, poza współczynnikiem przenikania ciepła, równie istotnym parametrem jest Ug (współczynnik dla szyb). Szczególnie w przypadku ram z dużą, przeszkloną powierzchnią (np. balkonowych lub dużych, robionych na wymiar) jest to istotne.

Okna - zarówno energooszczędne, jak i klasyczne - będą izolacją termiczną i akustyczną tylko wtedy, gdy zostaną odpowiednio zamontowane. Najlepiej zlecić to specjalistom, którzy wykonają to w najbardziej właściwy sposób. W wyborze najbardziej optymalnego produktu również mogą pomóc i doradzić eksperci.