Okna zabytkowe

W ofercie OknoStol znajdują się również okna zabytkowe. To doskonała alternatywa dla standardowych modeli i ram. Najczęściej okna zabytkowe są zamawiane do obiektów pod opieką konserwatora zabytków. Konserwator ma za zadanie utrzymać w trakcie renowacji budynek lub kompleks w niezmienionym stylu i wyglądzie sprzed lat. Pracujemy na projekcie zaakceptowanym przez konserwatora.

Do produkcji okien zabytkowych stosujemy m.in:​

  • ozdobne ślemiona,
  • frezowania typowe i nietypowe,
  • główki słupków,
  • okapniki drewniane,
  • dekoracyjne szprosy konstrukcyjne i naklejane,
  • ozdoby architektoniczne.

Drugą grupą zamawiających okna zabytkowe są osoby, które budują dom lub obiekt stylizowany na stary, z dawnej epoki i potrzebują współczesnego zamiennika.

Zdobyte uprawnienia oraz kierownictwo do wykonywania i nadzorowania okien w obiektach zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków umożliwiają nam wykonywanie okien stylizowanych. Dzięki zdobytemu w trakcie pracy doświadczeniu wprowadziliśmy do swojej oferty okna, które stanowią wierną replikę okien skrzynkowych znajdujących się w zabytkowych kamienicach.


Zalety okien zabytkowych

Największą zaletą tego produktu jest połączenie nowoczesnych technologii i materiałów ze stylizowanym na stary, zabytkowy wyglądem. Okna zabytkowe nawiązują do historycznego pierwowzoru, ale posiadają parametry techniczne (izolację termiczną i akustyczną) charakterystyczne dla najlepszych współczesnych realizacji.

W zależności od wyglądu i kształtu pierwowzoru wykonujemy modele skrzynkowe, z łukiem lub standardowe. Istnieje również opcja realizacji okna energooszczędnego z ramą stylizowaną na retro.

Szlachetne drewno użyte do wykonania ramy, do wyboru dąb, sosna, jesion lub meranti, idealnie wpisze się w historyczny charakter projektu. Okna zabytkowe to idealny wybór do obiektów sakralnych, dworków, pałacyków oraz współczesnych budynków stylizowanych na dawną epokę.

Okna drewniane zabytkowe ze szprosami Zabytkowe okna ozdobne
Zabytkowa Brama Dębowa do Kamienicy Szwajcaria Zestaw okien Dębowych wysokość 7m Szczecin