Okna ze szprosami czy bez?

Szprosy w oknach to oryginalny wariant ramy okiennej. We wnętrzach urządzonych w sposób prosty i minimalistyczny, mogą stanowić jeden z niewielu elementów służących za ozdobę pomieszczenia. Okna ze szprosami mogą wpisać się w różne style aranżacyjne, jednak najczęściej pojawiają się obiektach z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku lub współczesnych, stylizowanych na dawne lata. Jakie są wady i zalety szprosów w oknach? Odpowiadamy.

Szprosy w oknach - wady i zalety

Szprosy w oknach to propozycja nie dla każdego. Jedni doceniają szczebliny i oceniają wysoko ich poziom estetyczny. Z kolei sceptycy zarzucają oknom ze szprosami przeładowanie i nadmierny przepych. Przygotowaliśmy zestawienie zalet i wad takiego rodzaju drewnianych ram.

Zalety okien ze szprosami

Wysoki poziom estetyczny i oryginalny wygląd. Estetyka (mimo, że dyskusyjna) takich okien w ostatecznym rozrachunku ma więcej zwolenników niż przeciwników. Okna ze szprosami są uznawane za eleganckie, a ich wygląd za oryginalny i unikatowy.

Różne rodzaje szprosów do wyboru. Dla osób, które nie są jeszcze 100% przekonane do ram ze szprosami, istnieje alternatywa - szprosy wiedeńskie. Są one naklejane na szybę i można przy ich pomocy - niewielkim kosztem - odmienić tymczasowo wygląd okna i przetestować ten aranżacyjny pomysł. Szprosy mogą być w różnych kolorach, również dwukolorowe.

Do zabytkowych lub stylizowanych wnętrz. Wraca moda na okna zabytkowe. Jednym z rodzajów takich ram są właśnie okna ze szprosami, które święciły triumfy w XIX i XX wieku Moda ma to do siebie, że lubi wracać - również jeśli chodzi o trendy w budownictwie i aranżacji.

Dla posiadaczy dużych okien. Okna ze szprosami stanowią idealną ozdobę do dużych okien, szczególnie takich w niestandardowych wymiarach, zajmujących większą część lub całą ścianę.

Wady okien ze szprosami

Problem z dopasowaniem przesłony okiennej. Do okien ze szprosami ciężko dopasować zasłonę, firankę lub roletę.

Nadają ciężkości i pomniejszają okno. W przypadku niewielkich okien lub tych w standardowych wymiarach dodatkowy element w postaci szprosów optycznie pomniejszy okno lub nada mu ciężkości.

Ciężkie w utrzymaniu czystości. Za sprawą dużej liczby szczeblin szyba jest podzielona na wiele mniejszych sekcji, co zdecydowanie dodaje pracy podczas czyszczenia. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że okna myje się 2-3 razy do roku, nie stanowi to aż tak dużej przeszkody i nie powinno zniechęcić do zakupu. Czyszczenie jest utrudnione, ale tylko w przypadku szprosów wiedeńskich, a nie na przykład szprosów międzyszybowych, które w żaden sposób nie przeszkadzają w zabiegach pielęgnacyjnych.