Porady


1Okna drewniane czy plastikowe - które będą lepsze?

Jesteś na etapie budowy domu, urządzania mieszkania lub generalnego remontu i stoisz przed wyborem: okna drewniane czy plastikowe? Przeczytaj nasze porównanie obu rodzajów ram okiennych, a potem podejmij dobre decyzje zakupowe.
Zobacz pełną odpowiedź

2Dlaczego okna drewniane - wady i zalety

Jeśli chodzi o wybór okien, to najczęściej rozgrywa się on pomiędzy modelami drewnianymi a plastikowym. Dla fanów naturalnych materiałów, ponadczasowej elegancji i klasy drewnianych ram przygotowaliśmy zestawienie wad i zalet tego produktu.
Zobacz pełną odpowiedź

3Jakie okna drewniane wybrać?

Na rynku stolarki okiennej jest ogromny wybór modeli. Jakie wziąć pod uwagę parametry podczas zakupy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.
Zobacz pełną odpowiedź

4Ile kosztują okna drewniane? Od czego zależy ich cena?

Zastanawiasz się, od czego zależy cena okien drewnianych? Przeczytaj, co składa się na koszt finalnego produktu.
Zobacz pełną odpowiedź

5Okna drewniane skrzynkowe - do jakich budynków pasują?

Okna drewniane skrzynkowe to charakterystyczny rodzaj ram okiennych, wpisujący się w styl retro. Pochodzenie takich ram datuje się na pierwszą połowę XIX wieku. Obecnie producenci okien chętnie odtwarzają oryginalny styl retro tamtych czasów i proponują wierne repliki drewnianych okien skrzynkowych, dodatkowo wyposażonych w najnowocześniejsze technologie.
Zobacz pełną odpowiedź

6Okna ze szprosami czy bez?

Szprosy w oknach to oryginalny wariant ramy okiennej. We wnętrzach urządzonych w sposób prosty i minimalistyczny, mogą stanowić jeden z niewielu elementów służących za ozdobę pomieszczenia. Okna ze szprosami mogą wpisać się w różne style aranżacyjne, jednak najczęściej pojawiają się obiektach z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku lub współczesnych, stylizowanych na dawne lata. Jakie są wady i zalety szprosów w oknach? Odpowiadamy.
Zobacz pełną odpowiedź

7Okna drewniane tradycyjne, nowoczesne czy retro?

Na rynku ram okiennych dostępne są przeróżne modele i stylistyki. Okna drewniane retro będą pasować do innego rodzaju budownictwa niż nowoczesne okna drewniane. Jak wybrać idealne ramy do swojego domu lub mieszkania? Podpowiadamy.
Zobacz pełną odpowiedź

8Nietypowe okna drewniane - okrągłe, trójkątne, trapezowe

Okna drewniane w nietypowym kształcie - okrągłym, trójkątnym, trapezowym - są coraz chętniej wybierane do domów i mieszkań. Skąd się bierze ich rosnąca popularność oraz w jaki sposób urządzić wnętrze z niestandardowymi ramami? Podpowiadamy.
Zobacz pełną odpowiedź

9Zdobione i stylowe okna drewniane - dla kogo?

Zdobione okna drewniane mają wielu zwolenników. Ich największe atuty to przede wszystkim estetyczny wygląd, który idzie w parze z trwałością i wytrzymałością. W jakich wnętrzach odnajdą się zdobione drewniane okna i dla kogo są najbardziej odpowiednie?
Zobacz pełną odpowiedź

10Okna drewniane dębowe, sosnowe, jesionowe czy meranti? Jakie wybrać?

Drewno to materiał, który wyróżnia się wyjątkowymi walorami estetycznymi, a ponadto również trwałością i wytrzymałością. Najczęściej wybieranym w stolarce okiennej gatunkiem drewna jest sosna, inne popularne materiały to dąb, jesion i meranti. Który z nich wybrać?
Zobacz pełną odpowiedź

11Okna drewniane - współczynnik przenikania ciepła w oknach zwykłych i energooszczędnych

Norma wartości współczynnika przenikania ciepła zmieniała się na przestrzeni lat. Producenci ram okiennych idąc z duchem czasu dopasowują swoje produkty do wymagań ustalonych w przepisach i rozporządzeniach. Jaki współczynnik przenikania ciepła mają okna drewniane w wariancie zwykłym, a jaki w energooszczędnym?
Zobacz pełną odpowiedź

12Rodzaje szyb w oknach drewnianych - antywłamaniowe, dźwiękoszczelne, przeciwsłoneczne

Okna drewniane - w zależności od ich rodzaju - mogą być wyposażone w specjalistyczne szyby, np. antywłamaniowe, dźwiękoszczelne lub przeciwsłoneczne. Czym różnią się od siebie te propozycje? W jakich wnętrzach poszczególne rodzaje szyb sprawdzą się najlepiej?
Zobacz pełną odpowiedź

13Jaki parapet dobrać do okien drewnianych?

Wymieniasz okna na drewniane i zastanawiasz się nad tym, jaki parapet będzie do nich najlepszy? Istnieje kilka ich rodzajów, sposobów montażu oraz materiałów, dlatego przedstawiamy krótki poradnik o tym, który parapet będzie najlepszy do twoich ram.
Zobacz pełną odpowiedź

14Jak dbać o okna drewniane? Pielęgnacja

Regularna i odpowiednia pielęgnacja okien drewnianych sprawi, że ramy będą w nienagannym stanie, a konieczność renowacji i wizyty serwisanta znacznie rzadsze. Jak wygląda taka pielęgnacja? Czym myć okna drewniane?
Zobacz pełną odpowiedź

15Konserwacja okien drewnianych - podstawowe zasady

Regularna konserwacja okien drewnianych ochroni ramy przed szkodliwym działaniem wilgoci i innych czynników zewnętrznych. Wydłuży również ich żywotność i pozwoli zachować drewno oraz wszystkie ruchome części okna w stanie pozwalającym na wieloletnią, bezproblemową eksploatację. Jak zabezpieczyć okna drewniane i czym je impregnować?
Zobacz pełną odpowiedź