Zdobione i stylowe okna drewniane - dla kogo?

Zdobione okna drewniane mają wielu zwolenników. Ich największe atuty to przede wszystkim estetyczny wygląd, który idzie w parze z trwałością i wytrzymałością. W jakich wnętrzach odnajdą się zdobione drewniane okna i dla kogo są najbardziej odpowiednie?

Dla kogo stylowe okna drewniane?

Stylowe okna drewniane to propozycja dla estetów. Każdy, kto ceni sobie drobne detale, które budują całość i nadają wnętrzom niepowtarzalnego klimatu, na pewno doceni taki rodzaj stolarki okiennej. Drugą grupą osób, która polubi ramy drewniane, są fani ekologii i materiałów prosto z natury. Drewno jest ponadczasową propozycją w aranżacji wnętrz i nigdy nie wychodzi z mody. Drewno, poza walorami estetycznymi, jest również solidne i trwałe. Kolejną grupą osób, których serca z pewnością podbiją stylowe, drewniane okna, to wielbiciele jakości. Żywotność ram z takiego materiału szacuje się nawet na 50 lat - wybierając taki produkt ma się gwarancję, że przetrwają w idealnym stanie wiele sezonów.

Zdobione okna drewniane - do jakiego stylu wnętrz?

Zdobione okna drewniane nie będą pasować do każdego stylu wnętrz. W jakim na pewno się odnajdą? Przedstawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań:

  • styl góralski - inaczej nazywany zakopiańskim. Drewniane domy ze zdobionymi okiennicami pojawiają się nie tylko w Zakopanem, ale również w innych częściach Polski. Dużo drewna, naturalna kolorystyka i materiały: len, bawełna i wełna to kwintesencja tego nurtu.
  • styl prowansalski - najbardziej charakterystyczne są przecierane, postarzane meble - przede wszystkim w kolorze białym. Inne elementy? Stalowe lub żelazne okucia (łóżka, szafek, uchwytów) oraz drewno w surowej wersji, na przykład jako ozdobne belki przy suficie lub na podłodze. W stylu prowansalskim króluje lawenda i kolor lawendowy, a poza nią biel i barwy natury: brązy i beże. Zdobione okna drewniane odnajdą się w takiej stylistyce.
  • styl wiejski - w tym nurcie aranżacyjnym również królują naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, surowa cegła. We wnętrzach popularnymi dodatkami są gliniane naczynia, ręcznie haftowane lniane bieżniki, sentymentalne pamiątki i stare zdjęcia umieszczone za szybą wiekowego kredensu.
  • styl skandynawski - królują w nim naturalne materiały, przede wszystkim drewno, dlatego zdobione okna drewniane odnajdą się w tak urządzonym domu lub mieszkaniu. We wnętrzach dominuje biel, jest dużo żywych roślin, ale poza nimi brak zbędnych bibelotów czy ozdób.