Ciepły montaż okien nie jest tak prosty i tani jak standardowy, ponieważ oznacza położenie dodatkowych warstw ochronnych (dlatego nazywany jest również montażem warstwowym). Ma jednak szereg zalet. Na czym dokładnie polega, jak się go wykonuje i dlaczego pomimo większych kosztów warto się na niego zdecydować?
Co to jest ciepły montaż okien?
Ciepły montaż okien, inaczej warstwowy montaż okien, polega na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających – w przeciwieństwie do montażu standardowego, gdzie używa się tylko pianki jako warstwy środkowej, pełniącej funkcję izolacji termicznej. Taki sposób montażu ma na celu uniemożliwienie tworzenia się mostków termicznych, a co za tym idzie – zapobieganie stratom ciepła.
Warstwy wewnętrzna i zewnętrzna chronią izolację termiczną przed wilgocią, która ingerując w piankę, doprowadzałaby do jej przemarzania i degradacji. Wewnętrzna warstwa stanowi barierę przed wnikaniem pary wodnej, zbierającej się między murem a oknem, a zewnętrzna – przed opadami atmosferycznymi. Pierwszą z nich wykonuje się z paroszczelnej taśmy okiennej, z kolei drugą – z taśm paroprzepuszczalnych.
Warstwa środkowa jest zazwyczaj wykonywana z pianki poliuretanowej, która dobrze izoluje termicznie i akustycznie, a przy tym jest odporna na pleśń oraz działanie owadów i gryzoni. Aby mogła spełniać swoje zadanie, powinna szczelnie wypełniać przestrzeń pomiędzy ramą okienną a ścianą.
Jak wykonuje się ciepły montaż okien?
Ciepły montaż okien to praca, która przebiega w kilku etapach:
- Przygotowanie otworu okiennego. Otwór, który musi mieć odpowiednią wielkość (równą wymiarom ramy okiennej plus kilka milimetrów luzów dylatacyjnych) zostaje oczyszczony z ewentualnych resztek tynku, kurzu i pyłu oraz zagruntowany preparatem gruntującym.
- Przyklejenie do ramy okiennej taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych (czyli wewnętrznej i zewnętrznej warstwy uszczelniającej).
- Wstawienie ramy okiennej do otworu, ustawienie pionu i poziomu oraz mechaniczny montaż. Co istotne, montaż powinien być zgodny z zaleceniami producenta stolarki okiennej – dlatego jeśli producent świadczy usługę montażu okien, warto z niej skorzystać, ponieważ daje to gwarancję, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo.
- Doklejenie taśmy zewnętrznej do muru i wypełnienie pianką montażową przestrzeni pomiędzy ścianą a ościeżnicą.
Ciepły montaż okien – dlaczego warto?
Montaż okien przy użyciu wyłącznie pianki jest szybszy i ma zdecydowanie niższy koszt, jednak wiąże się z ryzykiem, że izolacja, narażona na działanie wilgoci, straci swoje właściwości termiczne. Zawilgocona pianka ulegnie degradacji, w wyniku czego powstaną mostki termiczne, które spowodują ubytki ciepła w pomieszczeniu – i to znaczne.
Montaż ciepły okien zwiększa też wyraźnie szczelność okien – niektóre źródła podają, że nawet o 75%. Przekłada się to na niższe koszty związane z ogrzewaniem domu, ale też z utrzymaniem komfortowej temperatury w czasie upałów. Ten rodzaj montażu poprawia również dźwiękoszczelność okien.
Dodatkowo ciepły montaż zapobiega powstawaniu pleśni i dobrze wpływa na mikroklimat w pomieszczeniach. Zalet montażu warstwowego jest więc wiele – trzeba jednak pamiętać o tym, że jego wykonanie wymaga dużej staranności i doświadczenia, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom.