Okna to nie tylko funkcjonalny element każdego domu, ale również czynnik, który w istotny sposób wpływa na estetykę nieruchomości. O charakterze budynku może przesądzić materiał, z którego wykonano okna, ale także ich barwa. Na co najlepiej zwrócić uwagę, wybierając kolory okien w naszym domu?
Nie tylko białe okna – kolory i możliwości
Okna nie muszą być białe – chociaż jest to uniwersalna i neutralna barwa, która pasuje do nieruchomości utrzymanych w różnych stylach aranżacyjnych. Biel jest elegancka i ponadczasowa, świetnie pasuje do wnętrz klasycznych i skandynawskich, będzie też idealnie komponować się z jasną elewacją budynku. Nie zawsze jest jednak oczywistym wyborem, zwłaszcza że obecnie możemy wybierać spośród wielu innych kolorów i dostosowywać design budynku do własnych preferencji.
Wybierając okna, trzeba też zwrócić uwagę na utrzymanie ich w czystości, co może stanowić problem w przypadku białych lub bardzo jasnych ram. Jaką mamy alternatywę? W palecie barw, jakie oferuje Oknostol, znajduje się wiele możliwości, a osoby wybierające okna drewniane mogą wykazać się pod względem kreatywnym.
Dopasuj kolor okien do stylu budynku
Obecnie bardzo popularne są ciemniejsze kolory okien, np. różne odcienie brązu lub szarości. Można również zdecydować się na zastosowanie dwóch kolorów, czego przykładem są okna drewniano-aluminiowe, w których drewniany profil stosowany jest na wewnętrznej stronie okna, a aluminiowy – na zewnętrznej.
Niezależnie od tego, czy wybierzemy skrzydła wykonane z dwóch materiałów, czy postawimy na klasyczną stolarkę drewnianą, warto dostosować kolor okien do estetyki budynku. Istnieje wiele odcieni brązu, podobnie jak odcieni drewna – inwestorzy mogą sprawdzić kolornik Remmers i zdecydować się np. na mocno nasycony mahoń, który świetnie sprawdzi się w przypadku domów inspirowanych stylem dawnych dworków.
Klasycznym wyborem jest również łagodny i ciepły kolor drewna sosnowego, który będzie pasował do nieruchomości utrzymanych w stylu skandynawskim. Ciemniejszy brąz, np. wpadający w orzech sprawdzi się w domach rustykalnych – podkreśli ich charakter.
Z kolei szarości, reprezentowane np. przez nasycony antracyt, będą świetnym wyborem w przypadku nowoczesnych domów – pasywnych lub wykonanych w technologii energooszczędnej. Modernistyczne nieruchomości inspirowane stodołą, o prostej konstrukcji i z dużymi przeszkleniami, świetnie uzupełnią szare okna, których odcień niemal wpada w czerń. Szarość sprawdzi się również w mieszkaniach w stylu nowojorskiego loftu – wyeksponuje ich industrialny, surowy charakter.
Kolorowe okna – z czego możemy wybierać?
A co z innymi, bardziej awangardowymi kolorami okien? Osoby chcące postawić na mniej oczywiste barwy, mogą wybierać spośród wielu odcieni prezentowanych w palecie kolorów RAL. Odcień zielony turkusowy będzie pasował do posiadłości wykończonych w angielskim, wiejskim stylu. Jeśli wybierzemy okna ze szprosami, uzyskamy bardzo oryginalny efekt. Barwa żółto-miodowa świetnie uzupełni design nieruchomości inspirowanych architekturą śródziemnomorską. Intensywne kolory okien, np. błękitny lub turkusowy będą pasować do białej elewacji, charakterystycznej dla domów z południa Europy. Styl budynku dodatkowo podkreślą drewniane okiennice w tym samym kolorze.
A co z kolorem czarnym? W palecie RAL znajdziemy wiele ciemnych odcieni wpadających w czerń. Takie okna będą świetnym wyborem w przypadku nieruchomości minimalistycznych, w których duże znaczenie ma prostota oraz kontrast pomiędzy odcieniem ram okiennych, a jasnej elewacji budynku.
Wybierając kolor okien do domu, pamiętajmy również o tym, żeby dopasować go do otoczenia domu, np. lokalnego krajobrazu. Warto też zauważyć, że ciemne lub bardzo intensywne odcienie mogą mieć dominujący, a nawet przytłaczający charakter. Właśnie z tego powodu tak ważne jest dostosowanie ich barwy do stylu nieruchomości, wielkości budynku oraz naszych osobistych preferencji. Nie bójmy się jednak eksperymentować – na rynku znajdziemy wiele kolorów okien, które pozwolą nam rozwinąć skrzydła i uzyskać taki efekt, o jakim marzyliśmy.