Konserwacja okien drewnianych – podstawowe zasady
Regularna konserwacja okien drewnianych ochroni ramy przed szkodliwym działaniem wilgoci i innych czynników zewnętrznych. Wydłuży również ich żywotność i pozwoli zachować drewno oraz wszystkie ruchome części okna w stanie pozwalającym na wieloletnią, bezproblemową eksploatację. Jak zabezpieczyć okna drewniane i czym je impregnować?
Konserwacja okien drewnianych – jak często?
Konserwację okien drewnianych zalecamy wykonywać dwa razy do roku: przed okresem grzewczym oraz po zimie. Dlaczego regularna konserwacja jest tak ważna? Ponieważ przedłuża trwałość i żywotność okien drewnianych. Często również producenci stolarki okiennej wymagają takich zabiegów. Tylko wtedy, w razie jakiejkolwiek usterki, obowiązywać będzie na nie gwarancja. Konserwacja obejmować powinna wszystkie ruchome elementy okna, takie jak rama, uszczelki, ościeżnice, zawiasy i inne.
Jak zabezpieczyć okna drewniane?
Odpowiedź jest prosta: regularnie oraz za pomocą specjalistycznych środków. Ponieważ drewno jest naturalnym materiałem, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nowoczesne okna drewniane zostały odpowiednio przygotowane i zabezpieczone, ale w toku eksploatacji powłoki (np. z lakieru lub polimeru) mogą zostać uszkodzone lub pęknąć. Wówczas niezbędna będzie renowacja. Zalecamy usunięcie starych powłok, a następnie pokrycie powierzchni ramy nową, świeżą warstwą preparatu chroniącego drewno przed uszkodzeniami i wilgocią.
Czym impregnować okna drewniane?
Jednym z zabiegów, wchodzących w skład konserwacji okien drewnianych, jest impregnacja. Regularne używanie impregnatu do drewna zabezpieczy ramy przed grzybami, owadami oraz czynnikami zewnętrznymi, takimi jak skoki temperatur czy wilgoć. Wszystkie drewniane okna, nawet te, które zostały poddane impregnacji fabrycznej podczas produkcji, po kilku lub kilkunastu latach mogą wymagać tego zabiegu. Dlaczego? Bo powłoki malarskie, farby, lakiery i impregnaty pękają lub – w toku eksploatacji – tracą swoje właściwości.
Do impregnacji rekomendujemy preparat, który gwarantuje ochronę przed promieniowaniem UV, algami i grzybami oraz odporność na brud. Do wyboru są różne kolory impregnatów, najbardziej uniwersalna i bezpieczna wersja to bezbarwna – wzmacnia naturalny kolor drewna, nie zmieniając jego barwy.