Kwestie związane z projektowaniem, wznoszeniem i remontowaniem budynków są drobiazgowo regulowane przez prawo budowlane. Dotyczy to również stolarki okiennej. Co o oknach mówią przepisy budowlane?
Prawo budowlane a okna
Dlaczego okna muszą spełniać wymagania konstrukcyjne? Czy nie byłoby prościej, gdyby każdy w swoim domu montował takie okna, jakie chce i potrzebuje? Otóż nie – stolarka okienna spełnia w budynku określone zadania, takie jak:
- doświetlenie pomieszczeń,
- ograniczenie strat ciepła,
- wykorzystanie światła słonecznego do ogrzania pomieszczeń.
Właśnie dlatego istnieją precyzyjnie sformułowane warunki techniczne dotyczące okien.
Kiedy okna są konieczne?
Zgodnie z prawem budowlanym każde pomieszczenie, które jest przeznaczone do tego, aby te same osoby przebywały w nim przez co najmniej 4 godziny dziennie, musi mieć stały dostęp do światła dziennego. To oznacza, że w przypadku budynku mieszkalnego okna muszą znaleźć w każdym pokoju, ale już niekoniecznie w kuchni czy w łazience, ponieważ rzadko zdarza się, aby ktoś spędzał w tych pomieszczeniach aż tyle czasu.
Oczywiście wspomniany przepis nie dotyczy wyłącznie budynków, w których ktoś mieszka, ale też tych, w których ktoś pracuje. Okna muszą być więc obowiązkowo montowane w biurach, gabinetach czy salach produkcyjnych (chyba że specyfika techniki produkcji wymusza brak światła dziennego).
Odległość okna od granicy działki
Prawo budowlane określa również to, jak blisko mogą znajdować się okna od granicy sąsiedniej działki. Minimalny dystans wynosi 4 m. Ten wymóg warto znać, jeśli wybieramy projekt przyszłego domu, ponieważ może się okazać, że dany projekt nie jest możliwy do zrealizowania na naszej działce.
Wysokość okna od podłogi
Warunki techniczne mówią także o tym, jak wysoko w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej powinno być zamontowane okno, aby jak najlepiej spełniało swoje zadanie, a jednocześnie nie stwarzało zagrożenia.
Na jakiej wysokości powinny znajdować się okna w domu jednorodzinnym? Przynajmniej 0,85 m od podłogi, ponieważ zgodnie z prawem budowlanym na kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość między górną krawędzią wewnętrznego podokiennika a podłogą musi wynosić przynajmniej 0,85 m, a na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem – 1,1 m.
Odległość ta może być mniejsza, ale pod warunkiem, że okno jest nieotwierane i wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości albo ma zamontowaną balustradę do wymaganej wysokości. Wspomniane wymagania nie dotyczą przyziemia ani ścianek podokiennych w loggii, na tarasie lub galerii.
Ponadto wysokość okna od podłogi ze względu na optymalne doświetlenie pomieszczenia określa norma DIN 5034-1. Zgodnie z nią górna krawędź przezroczystej powierzchni okien powinna znajdować się na wysokości przynajmniej 2,2 m.
Wymiary i parametry okien
Prawo określa też minimalne rozmiary okna, a właściwie wielkość powierzchni przeszklonej w danym pomieszczeniu. Jest ona uzależniona od wielkości tego pomieszczenia. Przepisy budowlane mówią, że stosunek powierzchni okien liczonej w świetle ościeżnic do powierzchni podłogi musi wynosić co najmniej 1:8. Dotyczy to jednak wyłącznie tych pomieszczeń, w których okna muszą być zamontowane, czyli takich, w których te same osoby przebywają przez co najmniej 4 godziny dziennie. Innymi słowy, w salonie czy biurze może być zamontowane jedno duże okno lub kilka mniejszych, ważne, żeby ich łączna powierzchnia wynosiła co najmniej 1/8 powierzchni podłogi.
Przepisy regulują też wielkość okien w pozostałych pomieszczeniach. W przypadku okien łazienkowych, kuchennych itp. relacja między powierzchnią pomieszczenia a okna powinna wynosić co najmniej 1:12. Znaczy to, że w przypadku łazienki o powierzchni 4 m²okno łazienkowe powinno mieć wymiary przynajmniej 0,34 m².
Dodatkowo przepisy budowlane mówią, że okna, które wychodzą na chodnik lub znajdują się powyżej drugiego piętra, muszą być otwierane do wewnątrz.
Minimalna izolacyjność termiczna okien
Okna muszą też spełniać warunki minimalnej izolacyjności termicznej. W 2021 roku nastąpiła zmiana przepisów dotyczących współczynnika przenikania ciepła U. Zgodnie z aktualnymi warunkami technicznymi dla stolarki okiennej współczynnik ten może wynosić maksymalnie:
- dla zwykłych okien: 0,9 W/m2K
- dla okien połaciowych: 1,1 W/m2K
W naszej ofercie mamy m.in. okna drewniane energooszczędne o profilu 92 mm, których współczynniku przenikania ciepła U=0,79 W/m2.
Warunki techniczne a okna w miejscu pracy
W miejscach pracy, czyli biurach, salach produkcyjnych itp., okna muszą spełniać dodatkowe wymagania:
- po otwarciu nie mogą utrudniać swobodnego przejścia,
- jeśli wspomagają wentylację, muszą być możliwe do otworzenia z poziomu podłogi,
- powinny mieć zainstalowane osłony okienne, które umożliwiają pracownikom regulację poziomu oświetlenia wnętrza, aby ostre światło słoneczne nie utrudniało pracy.