Okno w łazience zapewnia dostęp do naturalnego światła i świeżego powietrza. Jasne, dobrze oświetlone wnętrze jest jeszcze bardziej funkcjonalne niż pomieszczenie pozbawione okna. Jakie okno w łazience najlepiej wybrać? Na co zwrócić uwagę przy aranżacji wnętrza? Polecamy sprawdzone rozwiązania!
Jakie zalety ma okno w łazience?
Łazienka z oknem? To nie takie oczywiste – bardzo wiele osób nie może sobie na nie pozwolić. Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania lub domu, w którym w łazience zaplanowano okno, powinniśmy dobrze przemyśleć jego wybór – nie tylko pod względem wielkości czy technologii wykonania, ale również materiału, z którego okno zostało wyprodukowane. Niezależnie od tego, co wybierzemy, okno zapewni nam:
- naturalne światło w łazience, dzięki któremu z łatwością wykonamy np. makijaż,
- możliwość przewietrzenia pomieszczenia w razie potrzeby, np. po kąpieli.
Światło dzienne może optycznie powiększać łazienkę, jeśli zatem pomieszczenie jest bardzo małe, to okno będzie dodatkowym atutem. A zatem – jakie okno do łazienki sprawdzi się najlepiej?
Okno w łazience – PCV czy drewno?
Okna wykonane z polichlorku winylu (PCV) są bardzo popularne w naszych domach – cechują się dobrą wytrzymałością, są estetyczne, trwałe, a przy tym dostępne w atrakcyjnych cenach. Mają wysoki poziom izolacji termicznej, ale niestety mogą być zbyt szczelne. Łazienka to pomieszczenie, w którym poziom wilgoci jest zdecydowanie wyższy niż w innych częściach domu. Jeśli łazienka z oknem plastikowym nie będzie regularnie wietrzona, a kratka wentylacyjna zasłonięta (co samo w sobie jest dużym błędem), to para spod prysznica może osadzać się we wnętrzu, co prowadzi do pojawienia się zarodników grzybów i pleśni.
W łazience warto zatem postawić na okno charakteryzujące się nie tylko dobrym poziomem izolacji, ale również wspierające naturalną infiltrację powietrza. Okna z drewna to świetny pomysł – naturalny materiał zapewnia optymalny przewiew i nie generuje zbędnej wilgoci w pomieszczeniu. Wbrew pozorom drewno jak najbardziej sprawdzi się w łazience. Nowoczesne okna drewniane są wykonane z surowca klejonego warstwowo, dzięki czemu charakteryzują się większą odpornością na odkształcanie niż ich starsze odpowiedniki.
Jakie okno do łazienki? Wymiary i odległości
Okno w łazience zwykle jest nieco mniejsze niż te montowane w innych pomieszczeniach, np. salonie. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni – zbyt duże okno może zabrać cenne centymetry, które chcielibyśmy wykorzystać, aby postawić łazienkowy regał, szafkę z umywalką lub inne elementy wystroju. Minimalna powierzchnia okna w łazience to 0,34 m2, czyli około 600 x 600 mm. To bardzo niewiele – jeśli możemy sobie na to pozwolić, zaplanujmy w łazience okno o wymiarach standardowych wymiarach np. 565 mm x 1135 mm, w wersji otwierania do wewnątrz.
To nie wszystko – warto również pomyśleć o odległości okna od innych elementów wyposażenia. Jeśli planujemy montaż kabiny prysznicowej, to między rogiem pomieszczenia a oknem powinno być minimum 90 cm odległości. W przypadku wanny będzie to ok. 80 cm, a umywalki – ok. 55 cm. To oczywiście przykładowe liczby – jeśli planujemy więcej miejsca na kabinę prysznicową lub inne elementy, powinniśmy odpowiednio zaplanować w projekcie przestrzeń na okno.
Łazienka z oknem. Jak zapewnić prywatność?
Jeśli łazienka znajduje się przy ruchliwej ulicy lub w pobliżu domu sąsiadów, warto pomyśleć o czymś, co zasłoni szybę i uchroni nas przed wścibskimi spojrzeniami. Możemy zamówić okno mleczne lub postawić na specjalną folię samoprzylepną, np. z efektem lustra. W ten sposób nie utracimy dostępu do cennego światła słonecznego, ale odizolujemy się od niechcianych spojrzeń. Pomyślmy również o rolecie lub firankach, które dodatkowo osłonią okna, a przy tym będą stanowić doskonałe uzupełnienie wystroju wnętrza.