Schody, jak wiele innych elementów w domu, są obwarowane przepisami, mówiącymi o ich minimalnej szerokości, maksymalnej wysokości stopni itp. Jakie warunki techniczne odnośnie schodów trzeba znać?
Warunki techniczne – schody
Schody są bardzo ważne – umiejętnie zaprojektowane będą wygodne i bezpieczne, ale wykonane w sposób nieprzemyślany mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia korzystających z nich osób. Dlatego niektóre elementy schodów są obwarowane warunkami technicznymi – normami, które określają niektóre tzw. graniczne wymiary schodów, czyli maksymalną i/lub minimalną wartość parametru, np. szerokości, wysokości. Wszystko po to, aby schody były bezpieczne.
Warunki techniczne są określone w rozporządzeniu ministra. Aktualnie obowiązującym aktem prawnym jest Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Przepisy dotyczące schodów są inne w zależności od typu budynku – czy jest to budynek mieszkalny jednorodzinny, wielorodzinny czy budynek użyteczności publicznej. W tym artykule skupiamy się na przepisach, które odnoszą się do schodów wewnętrznych drewnianych (i nie tylko) w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych oraz w mieszkaniach dwupoziomowych.
Wymiary schodów – norma
Minimalna szerokość biegu, czyli minimalna szerokość biegnącej w jednym kierunku części schodów, wynosi 80 cm. Wygodniejsze są jednak schody o szerokości 1 m.
Minimalna szerokość spocznika, czyli podestu pomiędzy dwoma biegami schodów, wynosi również 80 cm.
Maksymalna wysokość stopnia wynosi 19 cm. A jaka wysokość stopnia schodów jest najlepsza? Przyjęło się, że jest to od 15 do 18 cm.
Maksymalna liczba stopni w jednym biegu wynosi 17. To ograniczenie nie dotyczy jednak wszystkich budynków mieszkalnych. Wyjątek stanowią budynki w zabudowie jednorodzinnej, w zabudowie zagrodowej i mieszkania dwupoziomowe.
Wymaganą szerokość jednego stopnia określa wzór: s + 2h = od 0,6 do 0,65 m. Szerokość stopnia to s, a h to jego wysokość. Jeśli więc wysokość stopnia wynosi 15 cm, to jego szerokość powinna wynosić od 30 do 35 cm.
Wymagania odnośnie szerokości stopni są uzależnione od rodzaju schodów. Jeśli chodzi o schody wachlarzowe, warunki techniczne mówią o minimalnej szerokości 25 cm. Z kolei w przypadku schodów kręconych i zabiegowych przepisy określaną minimalną szerokość także na 25 cm, ale w maksymalnej odległości 40 cm od poręczy balustrady wewnętrznej (lub słupa będącego koncentryczną konstrukcją schodów). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów schodów, przeczytaj nasz artykuł Schody w domu. Jakie są rodzaje schodów i który z nich wybrać?
Wygodne schody – jakie mają wymiary?
Przepisy prawa budowlanego i warunki techniczne nie gwarantują, że schody będą dla każdego wygodne. Aby zapewnić komfort użytkowania, trzeba wziąć pod uwagę potrzeby każdej osoby, która będzie z nich korzystać – w szczególności dzieci i osób o ograniczonej sprawności ruchowej, np. osób starszych. Dlatego pomimo istnienia warunków technicznych, przyjmuje się dodatkowe zalecenia, o których częściowo wspomnieliśmy już wcześniej. Ale dotyczą one nie tylko szerokości biegu czy wysokości stopnia, ale też m.in. balustrady, którą przyjęło się osadzać na wysokości nie mniejszej niż 90 cm. A jaki powinien być kąt nachylenia schodów? Aby były one wygodne, kąt nachylenia nie powinien przekraczać 36 stopni.