Jak często należy wymieniać okna? Po czym rozpoznać, że już najwyższa pora, aby wymienić stare okna? Czy wymiana okien w domu lub w bloku wymaga dokonania zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia? Wyjaśniamy wątpliwości i podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na wymianę starych okien na nowe.
Kiedy wymieniać okna?
Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, jak często należy wymieniać okna, ponieważ jest to zależne od wielu czynników, m.in. od rodzaju okien i ich stanu technicznego. Rozważając decyzję odnośnie wymiany starych okien na nowe warto wziąć pod uwagę trzy rzeczy:
- szczelność okien – jeśli przez zamknięte okna do wnętrza dostaje się zimne powietrze lub deszcz, wiąże się to z wieloma niedogodnościami i warto jak najszybciej wymienić okna na nowe;
- działanie okien – jeśli okna zacinają się, nie domykają, wymagają użycia siły przy otwieraniu lub zamykaniu, to prawdopodobnie są wypaczone i warto je wymienić;
- wygląd okien – jeśli wygląd okien nam się znudził, zmienił się na niekorzyść (np. białe okna PCV pożółkły) albo przestał pasować do wystroju mieszkania lub koloru elewacji budynku, to również jest to dobry powód, aby wymienić okna.
Zatem to, co ile lat należy wymieniać okna w domu, zależy od sytuacji i nie sposób wskazać określonego przedziału czasowego. Jeśli jednak okna mają 20 lub więcej lat, to już najwyższy czas, aby pomyśleć o ich wymianie. Nowsze modele nie tylko nie posiadają wad związanych ze szczelnością czy działaniem, ale często mają ładniejszy design, a przede wszystkim – lepszą termoizolację i izolację akustyczną, co przekłada się na większy komfort mieszkania oraz oszczędności przy ogrzewaniu zimą i korzystaniu z klimatyzacji latem.
Nowe okna są też często bezpieczniejsze – nasza firma ma w ofercie okna drewniane wyposażone w jednokomorowe lub dwukomorowe szyby, które nie tylko izolują przed chłodem, promieniami słonecznymi i hałasem, ale także zabezpieczają przed włamaniem.
Wymiana starych okien na nowe – kwestie formalne
Czy wymiana okien wymaga zgłoszenia? Zazwyczaj tak. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której wymieniamy okna w naszym własnym domu (nie wpisanym do rejestru zabytków) i zastępujemy je oknami o takiej samej wielkości, kolorze i podziale jak dotychczasowe. Jest to tak zwana bieżąca konserwacja budynku, nie wymagająca zgłoszenia.
Jeśli chcemy zmienić wielkość okien, ich położenie lub kształt, musimy uzyskać pozwolenie, ponieważ takie zmiany definiowane są jako przebudowa istniejącego budynku. Jeśli natomiast chcemy zmienić tylko kolor okien lub ich podział, to jest to remont i wystarczy zgłoszenie do starostwa lub spółdzielni mieszkaniowej. Remont musimy zgłosić także w przypadku budynku spółdzielczego lub wpisanego do rejestru zabytków.
Warto pamiętać, że w przypadku wymiany okien w bloku przepisy mówią, że nie może ona wpłynąć na estetykę budynku. Dlatego dobrze jest skonsultować się z administratorem budynku, aby uzyskać informacje odnośnie wymagań względem okien – koloru i rozmiaru, a także takich parametrów jak termoizolacja i izolacja akustyczna.