Styl loft cieszy się obecnie dużą popularnością. Jest minimalistyczny, łatwo zaaranżować w nim mieszkanie – czy to w bloku, czy w kamienicy – ale też dom jednorodzinny. Często spotyka się go również w innego rodzaju wnętrzach – restauracjach czy biurach. Jak urządzić mieszkanie w stylu loft? Zobacz nasze wskazówki!
Mieszkanie w stylu loft
Styl loft wywodzi się z USA lat 60. XX w., kiedy to przestrzenie wykorzystywane wcześniej przez zamknięte w wyniku kryzysu fabryki zostały zaanektowane przez bohemę. Opustoszałe hale czy magazyny kreatywnie przekształcono, dzięki czemu stały się wygodnymi miejscami do życia i pracy.
Ponieważ źródłem stylu loftowego są przestrzenie postindustrialne, charakterystyczne są dla niego surowe materiały i otwarta przestrzeń. Aby urządzić dom lub mieszkanie w bloku w stylu loft, wystarczy zastosować się do kilku zasad.
- Zadbaj o otwarte przestrzenie pełne światła. Mieszkanie powinno przynajmniej sprawiać wrażenie otwartego, dlatego warto rozważyć zrezygnowanie z niektórych drzwi, poszerzenie otworów drzwiowych, a nawet wyburzenie jednej lub kilku ścianek działowych. Zdecydowanie warto połączyć przynajmniej kuchnię z salonem.
- Aby optycznie powiększyć przestrzeń w mieszkaniu, ściany pomaluj na biało bądź w jasny odcień szarości (przypominający kolor betonu). Możesz też zdecydować się na jedną lub dwie ściany ceglane (nie więcej, aby nie przytłoczyć wnętrza). Cegła może być prawdziwa bądź imitowana, jasna, szara lub czerwona.
- Wybieraj materiały kojarzące się z przemysłem, takie jak metal, szkło, cegła, beton czy drewno, a także naturalne tkaniny. Zwróć uwagę na to, że metal, beton i szkło wprowadzają chłód do wnętrza, w przeciwieństwie do cegły i drewna, a także naturalnych tkanin, takich jak len, które ocieplają pomieszczenie. Aby uzyskać przytulne wnętrze o loftowym charakterze, warto łączyć różne materiały.
- Starannie dobierz meble – nie powinno być ich dużo, ale powinny być oryginalne i designerskie. Nie muszą być nowe – do loftowych wnętrz doskonale pasują meble z pchlego targu czy odziedziczone po dziadkach. Ważne, aby miały minimalistyczną formę. Najlepiej sprawdzają się meble drewniane oraz stanowiące połączenia drewna, metalu i szkła.
- Zdecyduj się na wyposażenie w stylu industrialnym. Przynajmniej niektóre meble i dodatki powinny mieć przemysłowy charakter – możesz wybrać na przykład drzwi z surowego drewna czy oświetlenie w formie żarówek na kablu. Pamiętaj też o dodatkach wykonanych z metalu.
- Nie bój się intensywnych kolorów ani nieszablonowych rozwiązań – to jedna z typowych cech stylu loft. Śmiało możesz wprowadzić do wnętrza kontrastową barwę, na przykład czerwień, zieleń bądź turkus.
- Styl loft z łatwością pozwala się łączyć z innymi stylami wnętrzarskimi, na przykład skandynawskim czy glamour. Możesz więc dopasować go do własnych potrzeb.
- Charakterystyczne dla stylu loft są też widoczne rury, przewody wentylacyjne czy kable. Pamiętaj jednak, że nie mogą one kojarzyć się z chaosem ani bałaganem – mieszkanie w stylu loft powinno być czyste i uporządkowane.
Dekoracja okna loft
Ponieważ wnętrze w stylu loft powinno być wypełnione światłem, dlatego w mieszkaniach i domach w stylu loftowych często spotykane są duże okna. Mogą to być okna drewniane bądź okna drewniano-aluminiowe, ważne, aby były utrzymane w nowoczesnej stylistyce. Do stylu loft doskonale pasują okna ze szprosami.
Jeśli chodzi o kolorystykę okien, odpowiednie będzie zarówno surowe drewno i biel, jak i czerń. Styl loft pozwala też na nieco szaleństwa i okna w nietypowych, intensywnych barwach, na przykład ciemnej zieleni lub czerwieni.
We wnętrzach w stylu loft raczej nie spotkamy firanek. Dekorację okna mogą pełnić zasłony lub rolety – najlepiej czarne, szare bądź drewnopodobne. Do mieszkania w stylu loft doskonale pasują rolety dzień-noc, które odpowiednio dobrane potrafią optycznie powiększyć pomieszczenie albo minimalistyczne plisy. Jeśli chcemy dodatkowo udekorować okno, możemy postawić przy nim wysoki kwiat w minimalistycznej donicy.