Ponieważ hałas towarzyszy nam na co dzień, ważne jest, aby nasze mieszkanie było dobrze izolowane od uciążliwych dźwięków. Kiedy izolacyjność akustyczna drzwi ma szczególne znaczenie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Czym jest izolacyjność akustyczna?
Izolacyjność akustyczna to po prostu miara redukcji hałasu – różnica między hałasem panującym na zewnątrz pomieszczenia i wewnątrz przy zastosowaniu konkretnej przegrody, np. ściany, okien, drzwi. Jej wartość wyrażana jest w decybelach (dB).
Zgodnie z normą EN 14351-1 izolacyjność akustyczna oznaczana jest za pomocą Rw. Dostępne w sprzedaży modele drzwi mają Rw o wartości od 30 do 43 dB. Oznacza to, że drzwi są w stanie zredukować hałas o 30 – 43 dB.
Dlaczego izolacyjność akustyczna jest ważna?
We współczesnym świecie nieustannie doświadczamy głośnych dźwięków. Hałas jest emitowany nie tylko podczas dużych imprez muzycznych, ale na co dzień przez ruch miejski, autostrady i drogi szybkiego ruchu, koleje, samoloty odrzutowe i śmigłowce, zakłady przemysłowe, a także przez ludzi – głośne rozmowy, zabawę dzieci itp. Nie sposób go przyciszyć, można się co najwyżej od niego odgrodzić, a ponieważ wiadomo, że głośne dźwięki źle wpływają zarówno na zdrowie, jak i codzienne samopoczucie człowieka, zwraca się coraz większą uwagę na izolacyjność akustyczną budynków, okien czy drzwi.
Warto wiedzieć, że poziom dopuszczalnego hałasu dziennego zalecany według Światowej Organizacji Zdrowia wynosi 50 dB, a za poziom groźny dla zdrowia człowieka uważa się dźwięki o natężeniu co najmniej 80 dB (np. głośną muzykę). Tak więc już drzwi o Rw równym 30 dB znaczącą zmniejszają hałas.
Kiedy izolacyjność akustyczna drzwi ma znaczenie?
W przypadku mieszkania w domu położonym przy ruchliwej ulicy, drzwi wejściowe o odpowiedniej izolacyjność akustycznej zdecydowanie poprawią nasz komfort – to oczywiste. Ale istotna jest też izolacyjność akustyczna drzwi do mieszkań. Odpowiednie drzwi są bowiem w stanie wyciszyć odgłosy z klatki schodowej czy z korytarza – kroki, rozmowy, okrzyki, szczekanie psów itp. – dzięki czemu nasze mieszkanie stanie się miejscem spokojniejszym i bardziej przytulnym, a także bardziej dyskretnym – nie tylko my nie będziemy słyszeć niechcianych odgłosów z zewnątrz, ale też na zewnątrz nie wydostaną się nasze prywatne rozmowy.
Izolacyjność akustyczna ma znaczenie nie tylko w przypadku drzwi zewnętrznych, ale również wewnętrznych, zwłaszcza w czasach, kiedy coraz więcej osób pracuje lub uczy się zdalnie. Odpowiednie drzwi zredukują wszelkie odgłosy, które mogą przeszkadzać domownikom – zarówno tym pracującym lub uczącym się, jak i odpoczywającym.